« Building Back After Sandy | Main | On the Road with NYSE & Accion »

December 12, 2012

Turkish Delight!

Türk Lokumu!

Yelp Türkiye’de iş hayatına açılıyor

Duygularınıza memnuniyetle karşılayacağınız bir biçimde hücum eden, hayat dolu bir kültür, miras ve coğrafya mozaiği ile Türkiye, hemen herkese tanıdık gelecek egzotik bir dokunuşla hitap etmeyi başarıyor. Tarihinde Avrupa’yı kahve ile, Hollanda’yı lale ile tanıştıran, orjinal Santa Claus’un (St. Nicholas) ana vatanı, Nuh’un Gemisinin son durağı (Ağrı Dağı) ve en eski insan yerleşkesine (Çatalhöyük, 7500 M.Ö.) yurt olarak bilinen Türkiye, şimdi de Yelp topluluğunun yirminci ev sahibi ülkesi olmayı uzun başarılar listesine eklemek üzere.

Konu yemek, içmek ve paylaşmak olunca Türkler, her şeyin en iyisini bulmak için uzun yola gitmeye razıdırlar, sonra da bunu ortaya koyup aile, arkadaş ve gelen her misafir ile paylaşmaktan memnun olurlar. Türk kebabı yedim diyenlere bir sözümüz var, bir kez daha düşünün, bu konuda bildiğiniz her şeyi unutun ve mahalli bir İskender kebapçıda bir bardak ayran eşliğinde yemeklere yumulun veya bir kaç kadeh Rakı da iyi gidebilir, sonra bırakın dünya dönsün kendi ahenginde. Yalnız Rakıyı fazla kaçırmayın sakın ha, yoksa Boğaziçi’nde pembe filleri kovalarsınız.

Istanbul screenshot

Başlangıçta, topluluk oluşturma çabalarımız, sınırları iki kıtaya yayılan tek dünya şehri olan İstanbul’da yoğunlaşacak ama, Yelp’çiler, yurtlarının her yöresindeki gerçekten çok iyi olan veya pek de o kadar iyi olmayan iş yerlerini değerlendirebilecek, bunları hem hemşerileri ile hem de turistlerle paylaşabilecekler – onları nerede bir tavşan kanı çay veya bol köpüklü Türk kahvesi içileceğinden, Kapalı Çarşı labirentinde nasıl dolaşılacağına kadar bir çok konuda yönlendirebilecekler.

Bugünden itibaren Türkiye’de yaşayanlar, Yelp.com.tr adresinden profillerini oluşturabilirler ve mobil uygulamaları kullanabilirler. İş yeri sahipleri de kendi ücretsiz sayfalarını yaratabilir, biz.yelp.com.tr  adresinde profillerini oluşturmaya başlayabilirler.

Merhaba!

 

Turkish Delight!
Yelp Turkey opens for business

A vivid mosaic of culture, heritage and geography, mixed with a welcomed assault on the senses, Turkey manages to provide a touch of the exotic and the familiar to almost everyone. Having already brought coffee to Europe, tulips to the Dutch, being home to the original Santa Claus (St Nicholas), the final resting place of Noah’s Ark (Mount Ararat) and recognised as home to the oldest known human settlement (Catalhoyuk, 7500BC), Turkey can now add the accolade of being the twentieth country to host a Yelp community to its extremely long list of achievements.

When it comes to eating, drinking and sharing, the Turks go out of their way to find the best of everything, bring it together and share it with family, friends and any misafir (guest) they stumble across. For those that think they have tasted a Turkish kebab, think again, clear your mind, forget everything you think you have ever learned about the subject and tuck in to a local İskender kebab, accompany it with a cup of Ayran, or swill it down with a few shots of Raki and just watch the world go by. But go light on the Raki, one glass too many and you’ll be chasing pink elephants into the Bosphorus!

Our initial community building efforts in Turkey will concentrate on Istanbul, the only city in the world to span two continents, but Yelpers can rate and review the great and the not-so-great businesses from across the country and share what their neighbourhoods have to offer both locals and tourists – from pointing them to the best cup of strong black çay or Turkish coffee to helping them navigate the maze of the Grand Bazaar.

As of today, people in Turkey can log on to Yelp.com.tr, create their profile, access and use the mobile apps, while businesses can claim their page for free and start building their profile at biz.yelp.com.tr.

Merhaba!